Svatováclavská mříž vstupu do chrámů sv. Bartoloměje v Kolíně - Cena Grand Prix Architektů 2024 - Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře
… A tehdy veden Duchem přišel do chrámu. … Lk 22,26-27
V rámci obnovy chrámu sv. Bartoloměje byla zhotovena Svatováclavská mříž. Nachází se při západním průčelí, kde jsou po stranách dva oltářní prostory. V severozápadní části chrámu je oltář sv. Václava, z roku 1910, na který návrh mříže svým ztvárněním reaguje.
Smyslem návrhu mříže bylo vytvořit takovou podobu mříže, ve které by byl zakomponován svatováclavský chorál. Proto byl vytvořen jedinečný parametrický transkript nápěvu, not a textace chorálu. Textace chorálu je přenesena do zlatavých pásků umístěných na vertikálních prutech mříže. A to tím způsobem, že samotný prut, respektive jeho výška, je v poměru rozdělena podle počtu písmen v abecedě a tudíž výškově umístěné pásky přesně značí dané písmeno. Zlatavé pásky symbolizující jednotlivá slova chorálu. Jsou přeneseně oním ‚Slovem‘, které nám přináší evangelium. Transkripce not a nápěvu byla převedena do kódu tak, že ve vodorovné části nosného rámu je promítnuta pomyslná notová osnova a jednotlivé pruty, které značí noty, jsou do ní přesně umístěné. Různý průměr prutů-not značí jejich adekvátní délku. Rám mříže je vytvořen nejdelším ohýbaným V profilem, jaký byl dosud použit. Tvar rámu koresponduje s profilací gotických žeber.
Začátek chorálu je při severozápadní straně – to jest při pohledu do kaple s oltářem sv. Václava. Samotná mříž se skládá ze tří segmentů, a každý segment je transkriptem jedné ze slok chorálu:
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, svatého Ducha!
Ty jsi dědic české země, rozpomeň se na své plémě, nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave!
Pomoci my tvé žádáme, smiluj se nad námi, utěš smutné, zažeň vše zlé, svatý Václave!
Bohu Otci chválu vzdejme, svatým křížem se žehnejme: Ve jménu Otce i Syna jeho i Ducha svatého.
Myšlenka takto koncipované mříže vznikla návrhem architektů Tomáše Hladíka, Antonína Hůly, Petra Tůmy a Vojtěcha Ertla. Kdy k následným prováděcím projektovým pracem byl spoluautorsky přizván Martin Janda, který nakonec mříž i realizoval. Autorkou fotografií je Alex Timpau.