Jak sladit barvy?

Milujete barvy a přitom máte strach, že je vzájemně nedokážete sladit? Připadá Vám svět barev jako neuchopitelná věda? Nelamte si nad tím hlavu, otevřete oči a nebojte se.

Aby se nám lépe o barvách mluvilo, přiblížíme si tři slova, která nám pomohou barvy snáze uchopit. Odstín, tón, a sytost. Odstín barvy nám říká, o jakou barvu z barevného spektra duhy se vlastně jedná. Jako bychom míchali základní barvy. Třeba zelenožlutá. Tónem se rozumí světlost či tmavost dané barvy. Jako bychom si na danou barvu více či méně posvítili. Beze světla se bude jevit jako černá a naopak při příliš velkém světle úplně zbělá. Tóny nám tak pomáhají na dvourozměrných fotografiích vnímat hmotu. Barvy jsou na neosvětlených částech tmavé a na osvětlených hranách téměř bílé. Sytost barvy je podíl vlastní barvy a šedé. Nezáleží na tom, zda je barva světlá či tmavá, ale jak moc je sytá. Jako bychom ji míchali s šedou. Čím víc šedé, tím je méně sytá. Tak se nám postupně z jasné žlutozelené postupně stává olivová, až zešedne úplně.

Ve zkratce: Odstínem se myslí barva, tónem světlost a sytostí množství vlastní barvy.

A můžeme se na to vrhnout. Nejprve se podívejte na přírodu kolem. Je důležité si všimnout, v jakých proporcích se které barvy v přírodě vyskytují. Vezměte si třeba fotografii přírody, která se Vám líbí, a všimněte si, která barva je na ní nejvíce zastoupena. Jak je tahle barva sytá? A teď se podívejte, která barva dává fotografii největší dynamiku, která ji nejvíce oživuje. Jak moc je na fotografii zastoupená? 

Z tohoto jednoduchého pokusu je vidět, že v přírodě obvykle převládají barvy s velmi nízkou sytostí a barvy syté jsou velmi vzácné. Stejně tak je dobré přistupovat i k barvám v běžném životě. Příliš syté barvy ve velkých plochách nás zneklidňují a po čase nám začnou vadit. Naopak, pokud jsou zastoupeny pouze málo syté barvy, je prostor smutný. Příroda má tu výhodu, že může intenzitu barev každoročně střídat. Jaro je barvami rozjásané a podzim spíš inklinuje ke klidu. Proto je dobré z dlouhodobého hlediska volit zlatý střed.

Ve zkratce: Příroda sytostí barev nehýří tak, jak by se mohlo zdát.

Když se bavíme o ročních obdobích, tak u nich ještě na chvíli zůstaňme. I když zvolíme správnou sytost, není ještě jisté, že se nám podaří barvy správně zkombinovat z hlediska odstínů. Celé barevné spektrum se v přírodě na jednom místě vyskytuje snad pouze v duze. Všimněme si, jak příroda vybírá konkrétní barevné odstíny v jednotlivých ročních obdobích, či na konkrétních místech. Nevymýšlejte nové a nové barevné kombinace. Příroda je našla už stejně dávno před námi. Najděte si v přírodě tu kombinaci, která se Vám líbí, a pak ji použijte. Snažte se dodržet poměr barev a jejich sytost a nemůžete udělat chybu.

Ve zkratce: I v ladění odstínů je dobré se poučit od přírody.