Jaké zvolit stropy

Pro konstrukci stropu lze použít celou řadu materiálů. Každý má své výhody a nevýhody. Podívejme se podrobněji na jednotlivé systémy.

Dřevěné trámy

Tento materiál vychází z ekonomického hlediska velmi dobře. Navíc přiznané trámy v interiéru mohou působit velmi dobře. Osobně mám rád, když je konstrukce viditelná a je tak jasné, jak strop funguje. Trámy lze členit od husté sítě z malých průřezů až po mohutnější prvky, které působí hmotně a stabilně. Při větších rozponech lze použít kazetový strop se skrytými spoji. Nevýhodou je větší pružnost materiálu, která přenáší otřesy. Na trámových stropech není vhodné použití cihelných nebo pórobetonových příček, jsou lepší sádrokartonové s kluznými spoji, aby se zamezilo praskání. Dřevěný strop také netlumí hluk jako stropy z hmotnějších materiálů.

Předpjaté železobetonové dutinové panely

Toto je také poměrně levná varianta, navíc velmi stabilní a zvukově izolační. Problémem je nemožnost udělat otvory přesně v místech, kde jsou potřeba, nemožnost dělat dlouhé konzoly a také způsob pokládky je komplikovaný, protože vyžaduje jeřáb, což je finančně nákladné a prostorově komplikovanější.

Skládaný strop z keramických tvarovek

Výhodou tohoto systému je dobrá dostupnost materiálu a velmi snadná manipulace. Na železobetonové trámky se postupně skládají keramické tvarovky a následně je strop zalit betonem. Toto lze realizovat i na hůř přístupných místech, navíc je systém hodně variabilní a není problém s prostupy, které musí pouze minout železobetonové trámy. Existuje také varianta již prefabrikovaných panelů z téhož materiálu. Vlastnosti betonu jsou o něco lepší, protože tuhne v ideálních podmínkách, ale je zase horší manipulace s celými panely.

 

Monolitický železobetonový strop

Nejdražší možnost. Strop je možné navrhnout do jakýchkoli tvarů a nabízí nejlepší fyzikální vlastnosti. Cenou za to je však vysoká cena J. Ta je způsobena především montáží a pronájmem bednění. Také cena výztuží a vlastního betonu není malá.

 

Existují i další možnosti stropních konstrukcí, ale ty většinou nejsou výhodné, proto se dnes již moc nepoužívají. Výběr vhodné konstrukce pro konkrétní použití je velmi důležitý a proto je vhodné mu věnovat patřičnou pozornost.